Polska Nowoczesna Edukacja – funkcja nauczyciela we wzmacnianiu roli języka polskiego i budowaniu wizerunku polskiej szkoły

W dniach 6-18.06.2014 r. na Fundacja Bliżej Polski realizował projekt „Polska Nowoczesna Edukacja – funkcja nauczyciela we wzmacnianiu języka polskiego i budowaniu wizerunku polskiej szkoły”. Uczestnikami przedsięwzięcia byli Polacy mieszkający poza granicami kraju, nauczyciele z polskich szkół na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Czech.
Program został sfinansowany ze Środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
40-osobowa grupa zakwaterowana była w Wołominie. Zajęcia programowe były realizowane w Liceum Ekonomicznym w Wołominie
Zespole Szkół nr 4 w Wołominie
Bibliotece Miejskiej w Wołominie
Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ząbkach
Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego
W trakcie zajęć powszechnie wykorzystywano najnowsze osiągnięcia techniki zarówno do zajęć z literatury polskiej i języka polskiego jak również z zakresu najnowszych rozwiązań metodycznych
Podczas warsztatów nauczycieli korzystali z zasobów edukacyjnych stworzonych przez nauczycieli gimnazjum z Ząbek
Nasi goście mogli przyjrzeć się pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych: tablic multimedialnych, platform edukacyjnych.
Zajęcia z platformy edukacyjnej its learning i programowania to bardzo ważny element w projekcie którego efekty będziemy obserwować przez najbliższe 3 lata. Wspólne opracowywanie materiałów edukacyjnych jak i dostęp do zasobów edukacyjnych platformy to plan do przyszłej pracy którą rozpoczęliśmy w trakcie projektu.
Miłym akcentem było spotkanie zaprzyjaźnionym z Fundacją twórca metody szybkiego uczenia się języków obcych, p. Coline Rose,

Większość z przybyłych gości przez całe życie mieszka poza Polską, mimo to wszyscy posługują się doskonałą polszczyzną, świetnie orientują się, co się dzieje w kraju, znają kulturę narodową, czytają naszą najnowszą literaturę.
Ważnym elementem było nawiązanie relacji, które, jak sądzimy, będą podtrzymywane mimo dzielącej nas odległości.

Pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia była dla naszych nauczycieli wielką przyjemnością. Mogliśmy wymieniać się nie tylko doświadczeniem zawodowym, ale bliżej poznać swoich kolegów, a także porozmawiać o zwyczajnych sprawach, pojechać razem do teatru czy pójść na spacer.

 

Projekt sfinansowany ze środków:

Posted in Nasze działania.