Projekt współfinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej
w ramach programu „Opieki nad Polonią i Polakami za granicą”.
Obóz sportowy dla dzieci zgromadzonych przy Związku Polaków w Grodnie – Białoruś
Źródło finansowania – Senat RP
W dniach 11-20 sierpnia na terenie powiatu wołomińskiego gościła ok. 40 – osobowa grupa młodzieży z Białorusi, która przybyła na zaproszenie Fundacji „Bliżej Polski” oraz Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach.
– Jest to już kolejny przyjazd młodzieży z innego kraju. Wszystko jest przygotowane przez Fundację „Bliżej Polski”, w której działamy. Za jej pośrednictwem tworzymy programy, które udaje nam się realizować. W zeszłym roku podjęliśmy trud napisania kilkunastu programów, z których kilka realizujemy – informuje Karol Małolepszy, dyrektor PG Nr 1 w Ząbkach. Fundacja „Bliżej Polski” pozyskała na ten cel od marszałka Senatu wsparcie finansowe. Są to zadania realizowane w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu w zakresie opieki nad Polakami przebywającymi za granicą. W tym roku realizowane są programy dające możliwość wymiany młodzieżowej z Litwą, Białorusią, Czechami, Szkocją i USA.
Delegację białoruską tworzyły grupy sportowe ze Związku Polaków w Grodnie. Czterdziestoosobowa grupa Białorusinów przybyła 11 sierpnia i gościła na naszym terenie przez 10 dni. Program ich pobytu składał się z dwóch części.
Pierwsza to program patriotyczno-kulturowy, mający na celu umożliwienie poznania gościom środowiska polskiego poprzez naukę języka i historii Polski. W znakomity sposób pomagały w tym organizowane wycieczki, m.in. do: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sportu, Żelazowej Woli czy Biblioteki Uniwersyteckiej.
Drugą część stanowiły treningi sportowe. Młodzież z Białorusi rozegrała kilka spotkań piłkarskich m.in. z drużynami młodzieżowymi z Dolcanu Ząbki czy Marcovi Marki. Na co dzień też wszyscy korzystali z zaplecza sportowo-rekreacyjnego w Wołominie. Była to młodzież w wieku 14 -17 lat. W zdecydowanej większości to dzieci z polskich rodzin, chodzących do polskich szkół. To jeden z wielu projektów, jaki realizuje szkoła wraz z fundacją.
– Oprócz projektu dla klubu sportowego w Grodnie, napisaliśmy kolejny – „Razem zbudujemy czystą Europę” , w którym bierze udział Litwa, Szkocja i Polska. Następny program dotyczy dzieci z Czech. Goście z Czech odwiedzą nas już w październiku. Przygotowaliśmy też program dotyczący przyjazdu dzieci ze Stanów Zjednoczonych. Taki przyjazd już się odbył. Dzieci przebywały przez 7 dni na warsztatach dziennikarskich. Dodatkowo tworzyliśmy programy umożliwiające zakup sprzętu elektronicznego dla polskich dzieci na: Litwie, Ukrainie, w Czechach, jak i ufundowania tablic interaktywnych w szkołach przykościelnych w USA (w Chicago i Bostonie) – informuje dyrektor Małolepszy.
Głównym celem zainicjowania wymiany młodzieżowej jest chęć uświadomienia naszej młodzieży, że poza Ojczyzną mieszka wielu Polaków. – Młode pokolenie nie zawsze wie, dlaczego młodzi ludzie w Wilnie również mówią po polsku. Zmiany granic po 1945 roku odcisnęły wielkie piętno. Chodzi o to, żeby pokazać, że Polska jest bliżej. Nie jest naszym zamiarem kwestionowanie istniejących struktur państwowości, bo to jest nie do odwrócenia. Chodzi głównie o budowanie tożsamości i pokazanie naszej młodzieży, że Polacy są wszędzie – uzasadnia Karol Małolepszy.
Te spotkania dają ogromne korzyści emocjonalne ich uczestnikom. Wszyscy uczą się od siebie czegoś nawzajem, razem spędzają czas, nawiązują znajomości. Wszystko to, miejmy nadzieję, zaprocentuje w przyszłości.
*** „Co słychać? – Ząbkowska Gazeta Samorządowa” – autor Mirosław Oleksiak